Moje recenze na Sigma SD Quattro H

Datum přidání článku 2. 2. 2019

Moje recenze na Sigma SD Quattro H

Asi jste si někteří všimli, že v průběhu června jsem zveřejňoval fotky z bezzrcadlovky Sigma SD Quattro H s objektivem Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art a byl jsem z výsledků nadšený. Jaké je tedy moje zhodnocení tohoto fotoaparátu?

Nejdřív něco málo k technickým parametrům (protože bez nich je to jen těžítko, že jo). Quattro H je APS-H fotoaparát, což znamená, že oproti APS-C foťákům má crop faktor 1.35x – tedy senzor je o něco málo menší než full frame a o něco málo větší než APS-C. Obrázky ve formátu JPG nebo DNG mají rozlišení 25.5MP a v raw formátu (X3F) dokonce dvojnásobné rozlišení 51MP. Pozastavil bych se u formátu DNG, což je skvělá věc, protože s tímto univerzálním formátem máte opravdu velké možnosti editace fotek a expotu fotek a nejste závislí na tom, jestli vaše verze Lightroomu (Camera Raw, Capture One apod.) tento formát podporuje (ačkoliv Adobe s ním údajně od února 2018 už počítá). Akorát si připravte rychlejší a větší paměťovou kartu, protože jeden soubor zabírá cca 150MB.

Senzor v Quattro H je úplně jiný, než ty, se kterými jste se pravděpodobně dosud setkali. Jmenuje se Foveon a laicky řečeno zaznamenává světlo podle jeho frekvence/energie. Skládá se ze tří vrstev a každá barva zasáhne senzor v jiné vrstvě/hloubce, protože každá barva má jinou energii. To znamená, že Foveon produkuje jedny z nejlepších a nejpřesnějších barev. Běžně je u fotoaparátů jedna vrstva, kde každý pixel zaznamenává jednu ze tří barev.

Co se týká těla a jeho konstrukce, design považuju za originální a neotřelý. Nejdřív jsem byl z designu hodně překvapený, ale upřímně můžu říct, že se mi líbí stále víc – to je samozřejmě subjektivní a každý máme jiný vkus. Tělo působí robustně a pevně a dobře se drží, neměl jsem ale možnost vyzkoušet celodenní „nošení“. Mohli byste se s ním zůčastnit pouliční rvačky a pravděpodobně se mu nic nestalo, a samozřejmě je i voděodolný. Ta pevnost a odolnost je ale pro hračky od Sigmy poměrně typická, takže kdo vlastníte nějakou ARTku, tak víte co čekat. K tělu a rozmístění prvků mám jen jednu výtku – zapínání je na bajonetu (chvilku jsem ho hledal).

Display má dobré provedení a menu je velmi dobře uspořádané, přehledné a jednoduché na navigaci.

A celkový pocit z focení a používání? Za mě je určitě vhodný pro trpělivé fotografy, kteří mají dostatek času. Celkově je Quattro H na můj vkus dost pomalé a hůře zvládá větší hodnoty ISO. To z něj dělá vhodný foťák do ateliéru nebo na krajiny s opravdu výborným výstupem, ale např. na svatební focení bych se na něj nerad spoléhal, pokud nejste připraveni volat na novomanžele (s nadsázkou) „Dejte si ten první polibek znova, teprve teď se mi uložila fotka z česání nevěsty“. Během focení tedy v mém případě převládalo lehké zklamání z „utahanosti“ foťáku. To ale velmi rychle nahradilo nadšení z výstupních fotek, které mají nádhernou barevnost a jsou perfektně ostré a s velkou mírou detailů. Zpracování barev a detailů je v případě Quattro H ta nejsilnější stránka, která předčí spoustu jiných a daleko dražších fotoaparátů.

Nedá se tedy říct, že by Quattro H byl fotoaparát pro širokou škálu uživatelů, ale osobně si myslím, že je to velmi vhodný stroj pro krajináře a ateliérové fotografy, kteří budou nadšení z kvality výstupních fotografií. Navíc v kombinaci s objektivy Sigma se můžete těšit na krásně ostré snímky.

Nakonec tedy – Sigma SD Quattro H není pro každého. Jedná se ale o unikátní foťák, kterým můžete vytvořit díky Foveonu velmi atraktivní a jiné fotky než foťáky s tradičním senzorem. Tělo je dobře zpracované a odolné. Pokud víte, co potřebujete pro vaše focení, a Sigma SD Quattro H to splňuje, věřte, že výsledek předčí vaše očekávání.

Víte, že pořádám taky kurzy a workshopy pro fotografy? Koukněte na aktuální info!

Moje recenze na Sigma SD Quattro H

Moje recenze na Sigma SD Quattro H

Moje recenze na Sigma SD Quattro H